Activ Plătitor TVA

TANITA- MAR S.R.L.

CUI: 33233550
CIF: RO33233550
Reg. Com.: J2014000936166
CAEN: 4711
Formă: SRL (Societate cu raspundere limitata)
Înființată: 2 iunie 2014 · 12 ani
Distribuie:

Comerţ cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi şi tutun

Surse și actualizare

Actualizat: 13 octombrie 2026 la 23:57

Despre TANITA- MAR S.R.L.

TANITA- MAR S.R.L. este o srl (societate cu raspundere limitata) cu sediul in Sat Mogoşeşti Com. Goieşti, judetul DOLJ, infiintata in 2014 (12 ani de activitate). Activitatea principala este "Comerţ cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi şi tutun" (cod CAEN 4711), in sectorul comert cu ridicata si cu amanuntul. Compania figureaza ca activa in evidentele oficiale.

In 2024, TANITA- MAR S.R.L. a raportat o cifra de afaceri de 900.391 RON, relativ stabila fata de anul precedent (+1.2%). Profitul net inregistrat a fost de 20.324 RON (in scadere). Numarul mediu de salariati raportat a fost de 1. Pe parcursul ultimilor 9 ani, cifra de afaceri a crescut semnificativ de la 102.153 RON in 2015 la 900.391 RON in 2024.

Este inregistrata ca platitoare de TVA.

Compania, pe scurt

Cifră de afaceri netă
900.391 RON
Venituri totale
906.652 RON
Cheltuieli totale
882.303 RON
Profit brut
24.349 RON
Profit net
20.324 RON
Marja profit net
2,26%
Active imobilizate
41.314 RON
Active circulante
135.574 RON
Stocuri
81.268 RON
Creanțe
408 RON
Casa & conturi bănci
53.898 RON
Capital propriu
114.235 RON

Contact

AdresaRomania, DOLJ, Sat Mogoşeşti Com. Goieşti

Adresă sediu social

Romania, DOLJ, Sat Mogoşeşti Com. Goieşti
Se incarca harta...
Vezi pe harta firmelor →

Adresa fiscala

Adresa
Romania, DOLJ, Sat Mogoşeşti Com. Goieşti
Date juridice și fiscale

Detalii companie

Forma proprietate
Proprietate Privata Capital Privat Autohton
Forma organizare
PERSOANA JURIDICA
Stare inregistrare
Înregistrat din 02.06.2014
Organ fiscal competent
Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Dolj
Platitor TVA
Da

Indicatori financiari

Evoluția companiei, valorile exacte și explicațiile fiecărui indicator.

Evoluția companiei

2015 –2024 · RON

Selectează un an din grafic pentru a-i vedea indicatorii.
An explorat în grafic
2024
Cifră de afaceri
900.391 RON
Rezultat net
20.324 RON

Rezultatul net din grafic combină câmpurile de profit și pierdere. Câmpurile originale sunt păstrate separat în tabel. Datele lipsă nu sunt înlocuite cu zero.

Toți indicatorii raportați

17 indicatori · valori exacte

Indicatori în 2024 și în anul precedent, RON dacă nu se indică altfel
Indicator și explicație2024 2023
Cifră de afaceri netăVânzări de bunuri și servicii 900.391 RON 889.635 RON
Venituri totaleToate veniturile raportate 906.652 RON 895.465 RON
Cheltuieli totaleToate cheltuielile raportate 882.303 RON 846.540 RON
Profit brutCâmpul de profit brut din bilanț 24.349 RON 48.925 RON
Profit netCâmpul de profit net din bilanț 20.324 RON 39.970 RON
Pierdere brutăCâmp separat de profitul brut 0 RON 0 RON
Pierdere netăCâmp separat; o valoare lipsă nu este zero 0 RON 0 RON
Active imobilizateBunuri și investiții pe termen lung 41.314 RON 50.826 RON
Active circulanteActive folosite în activitatea curentă 135.574 RON 124.284 RON
Active totaleCalculat: active imobilizate + active circulante 176.888 RON 175.110 RON
StocuriBunuri și materiale în stoc 81.268 RON 85.712 RON
CreanțeSume de încasat 408 RON 489 RON
Casa și conturi la bănciDisponibilități bănești 53.898 RON 38.083 RON
Datorii totaleTotalul datoriilor raportate 62.653 RON 71.557 RON
Capital propriuCapitaluri proprii raportate 114.235 RON 103.553 RON
Capital socialCapitalul social din bilanț Neraportat Neraportat
Număr mediu de salariațiMedia anuală, nu numărul actual de angajați 1 persoane 1 persoane

Structura activelor

Distribuția activelor · 2024

Total active176.888RON

Datorii și active

Comparație la finalul anului 2024

35,4 %

Datorii totale / active totale afișate

Active totale176.888 RON
Datorii totale62.653 RON

Active totale = active imobilizate + active circulante. Valorile urmăresc anul selectat în tabel.

Rate de eficiență · 2024

ROA
11,5 %Profit net / active totale
ROE
17,8 %Profit net / capital propriu
Lichiditate afișată
2,16 Active circulante / datorii totale
Solvabilitate afișată
64,6 %Capital propriu / active totale

Formulele folosesc câmpul de profit net și datoriile totale din sursă. Pentru lichiditate nu există o defalcare a datoriilor pe termen scurt.

Bilanțuri anuale

Toate cele 10 exerciții disponibile, cu valorile originale și variațiile raportate.

Venituri, cheltuieli și rezultate

Sume în RON; salariații sunt exprimați în persoane.

10 ani
Venituri, cheltuieli și rezultate — istoric complet
AnCifră de afaceri netăVenituri totaleCheltuieli totaleProfit brutProfit netPierdere brutăPierdere netă
2024 900.391 +1,2% față de anul precedent 906.652 882.303 24.349 -50,2% față de anul precedent 20.324 -49,2% față de anul precedent 0 0
2023 889.635 +5,8% față de anul precedent 895.465 846.540 48.925 +139,8% față de anul precedent 39.970 +234,1% față de anul precedent 0 0
2022 841.103 +23,9% față de anul precedent 843.871 823.468 20.403 +349,6% față de anul precedent 11.964 0 0
2021 678.619 +10,6% față de anul precedent 687.975 683.437 4.538 -92,0% față de anul precedent 0 -100,0% față de anul precedent 0 2.272
2020 613.699 +46,2% față de anul precedent 615.282 558.916 56.366 +320,4% față de anul precedent 51.554 +460,4% față de anul precedent 0 0
2019 419.819 +12,3% față de anul precedent 420.864 407.456 13.408 +200,2% față de anul precedent 9.199 +1.170,6% față de anul precedent 0 0
2018 373.850 +83,3% față de anul precedent 374.290 369.823 4.467 -12,6% față de anul precedent 724 -75,8% față de anul precedent 0 0
2017 203.952 -5,6% față de anul precedent 215.574 210.465 5.109 -63,0% față de anul precedent 2.993 -68,4% față de anul precedent 0 0
2016 216.006 +111,5% față de anul precedent 216.440 202.650 13.790 +74,3% față de anul precedent 9.461 +95,2% față de anul precedent 0 0
2015 102.153 102.153 94.243 7.910 4.846 Neraportat 0

Active și disponibilități

Sume în RON; salariații sunt exprimați în persoane.

10 ani
Active și disponibilități — istoric complet
AnActive imobilizateActive circulanteActive totaleStocuriCreanțeCasa și conturi la bănci
2024 41.314 135.574 176.888 81.268 408 53.898
2023 50.826 124.284 175.110 85.712 489 38.083
2022 67.192 118.961 186.153 108.765 935 9.261
2021 83.557 107.230 190.787 98.001 5.763 3.466
2020 364 127.968 128.332 60.785 0 67.183
2019 364 57.841 58.205 56.030 448 1.363
2018 992 71.661 72.653 55.519 6.824 9.318
2017 1.620 98.723 100.343 96.406 0 2.317
2016 2.083 69.724 71.807 56.748 0 12.976
2015 176 65.098 65.274 48.427 0 16.671

Datorii, capital și salariați

Sume în RON; salariații sunt exprimați în persoane.

10 ani
Datorii, capital și salariați — istoric complet
AnDatorii totaleCapital propriuCapital socialNumăr mediu de salariați
2024 62.653 -12,4% față de anul precedent 114.235 Neraportat 1 0,0% față de anul precedent
2023 71.557 -41,6% față de anul precedent 103.553 Neraportat 1 0,0% față de anul precedent
2022 122.570 -12,2% față de anul precedent 63.583 Neraportat 1 -66,7% față de anul precedent
2021 139.532 +187,4% față de anul precedent 51.255 Neraportat 3 +200,0% față de anul precedent
2020 48.555 +62,0% față de anul precedent 79.777 Neraportat 1
2019 29.982 -44,9% față de anul precedent 28.223 Neraportat 0 -100,0% față de anul precedent
2018 54.429 -34,3% față de anul precedent 18.224 Neraportat 2 0,0% față de anul precedent
2017 82.843 +44,6% față de anul precedent 17.500 Neraportat 2 0,0% față de anul precedent
2016 57.300 -4,9% față de anul precedent 14.507 Neraportat 2 +100,0% față de anul precedent
2015 60.228 5.046 Neraportat 1

„Neraportat” indică o valoare lipsă. Zero indică valoarea 0 din sursă. Activele totale sunt calculate numai când ambele componente sunt disponibile.

Scor de risc estimat

O privire asupra indicatorilor financiari · 2024

18din 100 de puncte
Risc scăzut

Un scor mai mare înseamnă un risc estimat mai mare.

Grad de îndatorare3 / 20
Profitabilitate10 / 20
Evoluția veniturilor5 / 20
Pierderi consecutive0 / 20
Lichiditate0 / 20
Cum se calculează și cum se citește scorul?

Scorul combină îndatorarea, profitabilitatea, evoluția veniturilor, pierderile consecutive și lichiditatea. Fiecare componentă contribuie cu până la 20 de puncte. Praguri: 0–25 scăzut, 26–50 moderat, 51–75 ridicat, 76–100 crescut. Este un indicator orientativ al modelului DateFirma, nu o probabilitate de insolvență. Lichiditatea folosește activele circulante și datoriile totale. Datele insuficiente pot primi punctaje neutre.

Acționariat și capital

Capitalul raportat și modificările disponibile în publicațiile ONRC.

Capital social0 RONValoare din sursă; nu confirmă absența capitalului.

Structura detaliată a acționariatului, cu asociați, cote și aporturi, nu este disponibilă în datele acestui profil.

Persoane asociate

0 persoane · administratori, asociați și fondatori din datele disponibile.

Nu am găsit persoane asociate în datele disponibile.

Conexiuni

Persoane asociate și firme conectate prin asociație, administrare sau capital.

Grafic conexiuni

Ai nevoie de un cont pentru a vizualiza graficul de conexiuni al firmei.

Parcursul firmei

Explorează istoria companiei, an cu an și eveniment cu eveniment.

Istoric documentat

11 repere. O singură cronologie.

Din 2014 până în 2024 · datele disponibile în acest profil.

2014 → 2024
Repere pe anAlege un an pentru a-l explora
11 repere · toți anii

2024 1 repere

reper anualBilanțuriRezultate financiare 2024Cifra de afaceri: 900.391 RON. Profit: 20.324 RON

Cifra de afaceri: 900.391 RON. Profit: 20.324 RON

Cifra de afaceri
900.391 RON +1.21% față de anul precedent
Profit net
20.324 RON -49.15% față de anul precedent
Pierdere neta
0 RON
Angajati
1 0% față de anul precedent
Datorii
62.653 RON -12.44% față de anul precedent

Reper anual, nu data depunerii bilanțului sau data acordării unui premiu.

Explorează indicatorii din 2024

2023 1 repere

reper anualBilanțuriRezultate financiare 2023Cifra de afaceri: 889.635 RON. Profit: 39.970 RON

Cifra de afaceri: 889.635 RON. Profit: 39.970 RON

Cifra de afaceri
889.635 RON +5.77% față de anul precedent
Profit net
39.970 RON +234.09% față de anul precedent
Pierdere neta
0 RON
Angajati
1 0% față de anul precedent
Datorii
71.557 RON -41.62% față de anul precedent

Reper anual, nu data depunerii bilanțului sau data acordării unui premiu.

Explorează indicatorii din 2023

2022 1 repere

reper anualBilanțuriRezultate financiare 2022Cifra de afaceri: 841.103 RON. Profit: 11.964 RON

Cifra de afaceri: 841.103 RON. Profit: 11.964 RON

Cifra de afaceri
841.103 RON +23.94% față de anul precedent
Profit net
11.964 RON
Pierdere neta
0 RON
Angajati
1 -66.67% față de anul precedent
Datorii
122.570 RON -12.16% față de anul precedent

Reper anual, nu data depunerii bilanțului sau data acordării unui premiu.

Explorează indicatorii din 2022

2021 1 repere

reper anualBilanțuriRezultate financiare 2021Cifra de afaceri: 678.619 RON. Profit: 0 RON

Cifra de afaceri: 678.619 RON. Profit: 0 RON

Cifra de afaceri
678.619 RON +10.58% față de anul precedent
Profit net
0 RON -100% față de anul precedent
Pierdere neta
2.272 RON
Angajati
3 +200% față de anul precedent
Datorii
139.532 RON +187.37% față de anul precedent

Reper anual, nu data depunerii bilanțului sau data acordării unui premiu.

Explorează indicatorii din 2021

2020 1 repere

reper anualBilanțuriRezultate financiare 2020Cifra de afaceri: 613.699 RON. Profit: 51.554 RON

Cifra de afaceri: 613.699 RON. Profit: 51.554 RON

Cifra de afaceri
613.699 RON +46.18% față de anul precedent
Profit net
51.554 RON +460.43% față de anul precedent
Pierdere neta
0 RON
Angajati
1
Datorii
48.555 RON +61.95% față de anul precedent

Reper anual, nu data depunerii bilanțului sau data acordării unui premiu.

Explorează indicatorii din 2020

2019 1 repere

reper anualBilanțuriRezultate financiare 2019Cifra de afaceri: 419.819 RON. Profit: 9.199 RON

Cifra de afaceri: 419.819 RON. Profit: 9.199 RON

Cifra de afaceri
419.819 RON +12.3% față de anul precedent
Profit net
9.199 RON +1170.58% față de anul precedent
Pierdere neta
0 RON
Angajati
0 -100% față de anul precedent
Datorii
29.982 RON -44.92% față de anul precedent

Reper anual, nu data depunerii bilanțului sau data acordării unui premiu.

Explorează indicatorii din 2019

2018 1 repere

reper anualBilanțuriRezultate financiare 2018Cifra de afaceri: 373.850 RON. Profit: 724 RON

Cifra de afaceri: 373.850 RON. Profit: 724 RON

Cifra de afaceri
373.850 RON +83.3% față de anul precedent
Profit net
724 RON -75.81% față de anul precedent
Pierdere neta
0 RON
Angajati
2 0% față de anul precedent
Datorii
54.429 RON -34.3% față de anul precedent

Reper anual, nu data depunerii bilanțului sau data acordării unui premiu.

Explorează indicatorii din 2018

2017 1 repere

reper anualBilanțuriRezultate financiare 2017Cifra de afaceri: 203.952 RON. Profit: 2.993 RON

Cifra de afaceri: 203.952 RON. Profit: 2.993 RON

Cifra de afaceri
203.952 RON -5.58% față de anul precedent
Profit net
2.993 RON -68.36% față de anul precedent
Pierdere neta
0 RON
Angajati
2 0% față de anul precedent
Datorii
82.843 RON +44.58% față de anul precedent

Reper anual, nu data depunerii bilanțului sau data acordării unui premiu.

Explorează indicatorii din 2017

2016 1 repere

reper anualBilanțuriRezultate financiare 2016Cifra de afaceri: 216.006 RON. Profit: 9.461 RON

Cifra de afaceri: 216.006 RON. Profit: 9.461 RON

Cifra de afaceri
216.006 RON +111.45% față de anul precedent
Profit net
9.461 RON +95.23% față de anul precedent
Pierdere neta
0 RON
Angajati
2 +100% față de anul precedent
Datorii
57.300 RON -4.86% față de anul precedent

Reper anual, nu data depunerii bilanțului sau data acordării unui premiu.

Explorează indicatorii din 2016

2015 1 repere

reper anualBilanțuriRezultate financiare 2015Cifra de afaceri: 102.153 RON. Profit: 4.846 RON

Cifra de afaceri: 102.153 RON. Profit: 4.846 RON

Cifra de afaceri
102.153 RON
Profit net
4.846 RON
Pierdere neta
0 RON
Angajati
1
Datorii
60.228 RON

Reper anual, nu data depunerii bilanțului sau data acordării unui premiu.

Explorează indicatorii din 2015

2014 1 repere

ÎnființareÎnființareFirma a fost infiintataTANITA- MAR S.R.L. (SRL (Societate cu raspundere limitata)) - CAEN 4711 in Sat Mogoşeşti Com. Goieşti (DOLJ)

TANITA- MAR S.R.L. (SRL (Societate cu raspundere limitata)) - CAEN 4711 in Sat Mogoşeşti Com. Goieşti (DOLJ)

11 din 11 repere afișate

Cronologia reunește înregistrările disponibile. Anii fără repere nu dovedesc lipsa activității. Bilanțurile și clasamentele sunt repere anuale, ordonate la finalul anului. Data publicării ONRC poate fi diferită de data efectivă a modificării.

Publicații ONRC

0 înregistrări, cu detaliile din fiecare publicație.

Nu există publicații ONRC disponibile în acest profil.

Dosare instanță

0 dosare · sursa portalul instanțelor de judecată

Nu am găsit dosare în instanță asociate acestei firme.

Achiziții publice (SEAP)

Participare la achiziții publice · sursa e‑licitatie.ro

Această firmă nu este înregistrată ca furnizor în SEAP.

Clasamente și premii

Pozițiile companiei în județ, localitate și domeniul de activitate.

Clasamentul nu a fost calculat încă pentru această firmă.

Recenzii

Nicio recenzie inca. Fii primul care lasa o recenzie!

Firme similare

Firme active din același domeniu și județ, de mărime și vechime apropiate, și alte firme din județ.

Firme de mărime apropiată — CAEN 4711, Dolj

D.C. DEDEALEX SRL
CUI: 32852787CAEN: 4711
Activ
DOLJ, Mun. Craiova2014-02-27
fara e-Factura
Cifra afaceri
902.602 RON
Profit
39.783 RON
Angajati
2
LABORATOR COFITA S.R.L.
CUI: 2325475CAEN: 4711
Activ
DOLJ, Mun. Craiova1992-11-28
fara e-Factura
Cifra afaceri
890.342 RON
Profit
72.194 RON
Angajati
1
DELIA PROD AND COM SRL
CUI: 2290105CAEN: 4711
Activ
DOLJ, Orş. Filiaşi1992-11-28
fara e-Factura
Cifra afaceri
911.992 RON
Profit
0 RON
Angajati
3
DANLYV SRL
CUI: 17204188CAEN: 4711
Activ
DOLJ, Sat Dăbuleni Orş. Dăbuleni2005-02-07
fara e-Factura
Cifra afaceri
883.289 RON
Profit
0 RON
Angajati
3
LUCIANCRIS SRL
CUI: 22526570CAEN: 4711
Activ
DOLJ, Sat Terpeziţa Com. Terpeziţa2007-10-08
fara e-Factura
Cifra afaceri
956.696 RON
Profit
21.343 RON
Angajati
2
DARYA FOREVER S.R.L.
CUI: 39726557CAEN: 4711
Activ
DOLJ, Sat Călăraşi Com. Călăraşi2018-08-08
fara e-Factura
Cifra afaceri
846.332 RON
Profit
21.131 RON
Angajati
2

Firme înființate în aceeași perioadă — CAEN 4711, Dolj

NEDGAB SRL
CUI: 33202030CAEN: 4711
Activ
DOLJ, Sat Nedeia Com. Gighera2014-05-23
fara e-Factura
Cifra afaceri
53.479 RON
Profit
8.987 RON
Angajati
0
RĂDUCANA SRL
CUI: 33263887CAEN: 4711
Activ
DOLJ, Sat Valea Stanciului Com. Valea Stanciului2014-06-11
fara e-Factura
Cifra afaceri
377.382 RON
Profit
2.647 RON
Angajati
2
BOBO & ANDREA SRL
CUI: 33192085CAEN: 4711
Activ
DOLJ, Mun. Craiova2014-05-21
fara e-Factura
Cifra afaceri
94.754 RON
Profit
0 RON
Angajati
1
MIOVARIK SRL
CUI: 33289585CAEN: 4711
Activ
DOLJ, Sat Seculeşti Com. Bulzeşti2014-06-18
fara e-Factura
Cifra afaceri
72.954 RON
Profit
22.975 RON
Angajati
0

Alte firme din Dolj

ARPI PSYCHE SRL
CUI: 33233541CAEN: 8559
Activ
DOLJ, Mun. Craiova2014-06-02
fara e-Factura
Cifra afaceri
919.467 RON
Profit
420.903 RON
Angajati
1
MINGLEBIT SRL
CUI: 33233568CAEN: 6210
Activ
DOLJ, Mun. Craiova2014-06-02
fara e-Factura
Cifra afaceri
6.838 RON
Profit
0 RON
Angajati
0
ILY PETRE SRL
CUI: 33212050CAEN: 7020
Activ
DOLJ, Mun. Craiova2014-05-27
fara e-Factura
Cifra afaceri
259.525 RON
Profit
66.909 RON
Angajati
1
MY LEGAL ADVISOR SRL
CUI: 33244133CAEN: 7020
Activ
DOLJ, Mun. Craiova2014-06-04
fara e-Factura
Cifra afaceri
16.400 RON
Profit
2.214 RON
Angajati
0
NEXTILO SRL
CUI: 33053958CAEN: 4641
Activ
DOLJ, Mun. Craiova2014-04-11
fara e-Factura
Cifra afaceri
639.356 RON
Profit
0 RON
Angajati
2
ARC ELCOPREST SRL
CUI: 33445900CAEN: 4321
Activ
DOLJ, Mun. Craiova2014-08-01
fara e-Factura
Cifra afaceri
2.451.820 RON
Profit
251.486 RON
Angajati
14
DIVERS ECO TECH SRL
CUI: 31119320CAEN: 3812
Activ
DOLJ, Mun. Craiova2013-01-22
fara e-Factura
Cifra afaceri
3.171.361 RON
Profit
669.615 RON
Angajati
13
VMP CONSTRUCT SRL
CUI: 35002853CAEN: 4100
Activ
DOLJ, Mun. Craiova2015-09-15
fara e-Factura
Cifra afaceri
1.266.900 RON
Profit
550.562 RON
Angajati
1

Întrebări frecvente

Răspunsuri din datele publicate în acest profil.

Care este CUI-ul TANITA- MAR S.R.L.?

CUI-ul TANITA- MAR S.R.L. este 33233550.

Unde este sediul TANITA- MAR S.R.L.?

TANITA- MAR S.R.L. are sediul in Romania, DOLJ, Sat Mogoşeşti Com. Goieşti, Sat Mogoşeşti Com. Goieşti, judetul DOLJ.

Cand a fost infiintata TANITA- MAR S.R.L.?

TANITA- MAR S.R.L. a fost infiintata in anul 2014 (12 ani de activitate).

Care a fost cifra de afaceri a TANITA- MAR S.R.L. in 2024?

In 2024, TANITA- MAR S.R.L. a raportat o cifra de afaceri de 900.391 RON.

Cati angajati are TANITA- MAR S.R.L.?

TANITA- MAR S.R.L. a raportat un numar mediu de 1 salariat in 2024.

Ce activitate are TANITA- MAR S.R.L.?

TANITA- MAR S.R.L. are codul CAEN principal 4711 (Comerţ cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi şi tutun).

Ce profit a inregistrat TANITA- MAR S.R.L. in 2024?

TANITA- MAR S.R.L. a inregistrat un profit net de 20.324 RON in 2024.

Surse și actualizare

Contextul datelor, într-un singur loc.

Identificare și situație fiscală
Registrele publice ANAF și ONRC
Date financiare
Bilanțurile anuale disponibile · 10 exerciții financiare
Publicații ONRC
0 înregistrări încărcate
Ultima actualizare a profilului
13 octombrie 2026
Următoarea actualizare disponibilă
13 noiembrie 2026

Câmpurile neraportate sunt marcate separat de valorile zero. Indicatorii calculați includ explicații; datele disponibile pot diferi de situația curentă a companiei.

Date personale (GDPR)

Dacă ești persoana fizică din spatele acestei afaceri sau apari pe această pagină, poți cere restricționarea sau eliminarea datelor tale.